Zaštita podataka je osnovni stub modernog digitalnog društva, obezbeđujući privatnost, usklađenost sa zakonima i zaštitu pojedinaca od potencijalne zloupotrebe. Kako digitalizacija napreduje, važnost zaštite ličnih podataka postaje sve važnija.
U Šapcu, Vranju i Leskovcu održane su završne tribine o praćenju primene Zakona o zaštiti podataka o ličnosti sa ciljem jačanja svesti i omogućavanja dijaloga između rukovaoca podacima o ličnosti, civilnog društva i medija. Ove diskusije su organizovane u okviru projekta podrške 15 odabranih jedinica lokalne samouprave, i imaju ključnu ulogu u informisanju građana o njihovim pravima na zaštitu podataka i jačanju svesti javnosti.
Poverenik Milan Marinović, Zamenica Poverenika Sanja Unković i predstavnici Službe Poverenika aktivno su učestvovali u diskusijama, fokusirajući se na primenu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti i istražujući mogućnosti za njegovu unapređenu primenu. Poverenik Marinović je detaljno analizirao trenutno stanje zaštite podataka o ličnosti u Srbiji, dok je Zamenica Poverenika Unković više govorila o ulozi, odgovornostima i ključnim regulatornim aspektima u nadležnosti Poverenika. Eksperti iz Sektora za nadzor zaštite podataka i Sektora za harmonizaciju propisa takođe su detaljnim uvidom pružili dodatni doprinos diskusiji.
Učesnici su izrazili značajnu zabrinutost zbog digitalne bezbednosti i zaštite baza podataka koji sadrže osetljive lične podatke, naglašavajući rizike koje predstavljaju neovlašćeni pristup, curenje podataka i sajber pretnje. Jedna od tema diskusije bio je biometrijski nadzor u javnim prostorima, a učesnici su dovodili u pitanje njegove implikacije na privatnost i usklađivanje primene sa Zakonom o zaštiti podataka. Razgovor je obuhvatio i različite praktične izazove, naglašavajući rastuću potrebu za snažnim pravnim okvirima i tehnološkim zaštitnim merama u eri ubrzane digitalizacije i sve veće primene veštačke inteligencije.
Organizaciju panel diskusija podržao je projekat "Jačanje vladavine prava u Republici Srbiji" (EU ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE I ZA OSNOVNA PRAVA), zajednički finansiran od strane EU i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ). Za realizaciju projektnih aktivnosti vezanih za zaštitu podataka o ličnosti zadužen je Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).